Alternatory


    W wyposażeniu samochodów coraz częściej stosuje się prądnice prądu przemiennego wyposażone w półprzewodnikowy mostek prostowniczy zwane alternatorami. Przyczyny tego są następujące:

  • alternator może oddawać znacznie większą moc w zakresie małych prędkości silnika spalinowego niż prądnica prądu stałego (rys. 2.14);
  • trwałość alternatora jest znacznie większa, (2-3) razy niż prądnicy prądnicy prądu stałego
  • alternator posiada kilkakrotnie wyższy wskaźnik mocy z 1 kg masy niż prądnica


Budowa i zasada działania

    Alternator składa się ze stojana z uzwojeniem twornika, wirnika z uzwojeniem wzbudzenia, magneśnicy oraz prostownika (rys.2.10). Na wałku magneśnicy nawinięte jest uzwojenie wzbudzenia. Po obu stronach cewki uzwojenia wzbudzenia są nałożone dwie tarcze stalowe z pazurami pełniące funkcję biegunów, powodujące powstanie osiowego strumienia magnetycznego. Na wałku magneśnicy znajdują się również dwa odizolowane od niego, pierścienie ślizgowe, do których podłączone są dwa końce uzwojenia wzbudzenia. Do pierścieni przylegają dwie szczotki, doprowadzające prąd stały z akumulatora.

    Na zewnątrz wirnika znajduje się stojan z uzwojeniem trójfazowym twornika. Twornik wykonany jest z pakietu blach stalowych, w którego rowkach ułożone są zwoje uzwojenia.



Budowa alternatora:

  1. dioda prostownicza prądowa
  2. radiator diod prostowniczych masowych
  3. pierścień ślizgowy uzwojenia wzbudzenia
  4. uzwojenie trójfazowe stojana
  5. łożyska toczne wałka magneśnicy
  6. łożyska toczne wałka magneśnicy
  7. szczotka
  8. jarzmo stojana
  9. rdzeń pazurowy magneśnicy
  10. wentylator



Do czego służy alternator w samochodzie?

    Jest to jedna z tych części samochodowych, która co jakiś czas ulega awariom, a trzeb też zdawać sobie sprawę z tego, że bez niej nasz samochód nie będzie mógł dobrze działać. Część ta jest również stosunkowo droga i tym samym jej wymiana na nową będzie kosztowała nas bardzo dużo. Chodzi tutaj o alternator, który jest źródłem prądu w pojazdach mechanicznych. Będzie można dzięki niemu korzystać zarówno z akumulatora, jak i wentylacji w naszym aucie, więc widzimy, że jego sprawne działanie jest podstawą działania całego samochodu. Gdy alternator zaczyna się psuć, wówczas powinniśmy jak najszybciej pojechać do mechanika, który będzie mógł postawić też właściwą diagnozę. Przeważnie są to nieduże usterki, które będzie można szybko i niskim kosztem naprawić, ale trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że czasami będzie to niemożliwe. W takiej sytuacji będziemy muszeni do kupna nowego alternatora, co przeważnie jest wydatkiem około tysiąca złotych. Zatem widzimy, że część ta odgrywa ważną rolę w samochodzie.


Jak wygląda zregenerowany alternator ?

© E-autoklima.eu. Wszystkie prawa zastrzeżone 2009 - 2024